šlukin..:-)

Aukro.cz

Lis na výrobu papírových briket

Nový příspěvek

Výroba papírových briket vám sice zabere hezkých pár hodin, na druhou stranu je ale velice jednoduchá. Nemusíte pracně shánět ruční nebo tlakové lisy, vystačíte si bohatě s krabičkami od margarínů. Jak tedy na to?
 
 
 
Pokud jsou brikety dobře vysušené, můžete je skladovat do zásoby třeba celou zimu.
 
 
 
1. krok: Rozcupovat a utopit
Přečtené noviny musíte nejdříve natrhat na kusy. Ne, nebojte se, nemusí být nijak extra malé. Rozcupovaný tisk pak vložíte do kádě nebo lavoru s vodou a necháte máčet. Novinovému papíru stačí 24 hodin, pokud jej ale necháte ve vodě déle, nic tím nezkazíte. Jsou-li útržky ve vodě dostatečně dlouho, tak rukou rozmočený papír zamícháte, čímž se noviny rozmělní na ještě menší kousky.
 
 
 
 

Natrhaný papír je třeba minimálně 24 hodin máčet ve vodě.

 
 
2. krok: Pojďme dělat bábovičky!
Samotná výroba briket spočívá v tom, že z nich vymačkáme vodu a následně je usušíme. Jak? Připravte si několik stejně velkých krabiček - jejich tvar určí výsledný tvar briket. Naplňte je do poloviny »novinovou« směsí a naskládejte na sebe. Zatlačením na vrchní z nich, nebo jejich stlačením, ze všech vymačkáte přebytečnou vodu, která přeteče okraji jednotlivých krabiček. Poté už jen brikety vyklopíte z forem a necháte proschnout. Nejlepší je vystavit brikety alespoň na dva dny slunci.
 
Reklamní letáky jsou k ničemu
K výrobě briket používejte pouze novinový papír, v žádném případě nelze používat papír křídový. Dokonce i barevné magazíny a letáky jsou málo nasákavé, vodu z nich nevymačkáte pouhou rukou. Jejich využití společně s lepenkou, kartony nebo dřevěnými pilinami by vyžadovalo důmyslnějšího postupu pomocí výkonného lisu.
 
 
 

Briketa má takový tvar, jakou krabičku na lisování použijete. Myslete na to s ohledem na velikost vstupního otvoru kamen.

 
 
Opravdu s tím zatopím?
Takto vyrobené papírové brikety mají přibližně poloviční výhřevnost než brikety uhelné. Také po nich zůstává větší množství popela. Topit s nimi lze ale zcela normálně jako s uhlím. Dokonce po nich, na rozdíl od pálení jednotlivých listů, zůstanou žhavé uhlíky.
 
Teplo za pár kaček
Na jednu stranu je výroba velice zdlouhavá, na druhou stranu příjemně levná. Nejenže ušetříte na topivu, ale zužitkujete tak i část odpadu. Třeba na chatách lze takovými briketami topit v kamnech, aniž byste museli obstarávat dřevo či jiné topivo. Výrobu briket můžete také bez problémů svěřit dětem. Pro mnohé z nich bude výroba zábavou.
 
 
 
Brikety jsou vyrobeny pouze z novinového papíru. Časopisy a reklamní letáky nejsou vhodné pro tento postup
Poslední komentáře
14.05.2010 14:22:56: misto lisu se da využit kartonovy korpus od koberců nebo od lina jen by se musel dělit po vysušení.d...
13.07.2009 22:45:33: skusim to a uvidim dik za napad